ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផលិតកម្មកសិកម្មបន្ថែមទៀត និងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដែលបង្កឡើងដោយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ក្រសួងកសិកម្មហ្វីលីពីនទើបតែបានប្រកាសអំពីការដំឡើងស្ថានីយ៍អាកាសធាតុកសិកម្មថ្មីៗមួយចំនួននៅទូទាំងប្រទេស។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងផ្តល់ឱ្យកសិករនូវទិន្នន័យឧតុនិយមត្រឹមត្រូវ ដើម្បីជួយពួកគេរៀបចំផែនការដាំដុះ និងប្រមូលផលបានកាន់តែប្រសើរ ដោយហេតុនេះកាត់បន្ថយការខាតបង់ដែលបង្កឡើងដោយអាកាសធាតុអាក្រក់។
មានការរាយការណ៍ថា ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុទាំងនេះនឹងត្រូវបានបំពាក់ដោយឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាទំនើបៗ និងប្រព័ន្ធបញ្ជូនទិន្នន័យ ដែលអាចតាមដានសូចនាករឧតុនិយមសំខាន់ៗដូចជា សីតុណ្ហភាព សំណើម ទឹកភ្លៀង ល្បឿនខ្យល់។ល។ ក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែង។ ទិន្នន័យនឹងត្រូវបានចែករំលែកក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែងតាមរយៈវេទិកាពពក ហើយកសិករអាចមើលវានៅពេលណាក៏បានតាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ឬគេហទំព័រ ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តកសិកម្មបែបវិទ្យាសាស្ត្របន្ថែមទៀត។
លោក William Dar រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្មហ្វីលីពីន បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធថា “ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុកសិកម្មគឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃកសិកម្មទំនើប។ តាមរយៈការផ្តល់ព័ត៌មានឧតុនិយមត្រឹមត្រូវ យើងអាចជួយកសិករកាត់បន្ថយហានិភ័យ បង្កើនផលិតកម្ម និងទីបំផុតសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព”។ លោកក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ផងដែរថា គម្រោងនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃផែនការ “កសិកម្មឆ្លាតវៃ” របស់រដ្ឋាភិបាល ហើយនឹងពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួនបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគត។
ឧបករណ៍មួយចំនួននៅក្នុងស្ថានីយ៍អាកាសធាតុដែលបានដំឡើងនៅពេលនេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ (IoT) ចុងក្រោយបំផុត ដែលអាចកែតម្រូវភាពញឹកញាប់នៃការត្រួតពិនិត្យដោយស្វ័យប្រវត្តិ និងចេញការព្រមាននៅពេលដែលអាកាសធាតុមិនប្រក្រតីត្រូវបានរកឃើញ។ លក្ខណៈពិសេសនេះមានប្រជាប្រិយភាពជាពិសេសក្នុងចំណោមកសិករ ពីព្រោះប្រទេសហ្វីលីពីនជារឿយៗរងផលប៉ះពាល់ដោយអាកាសធាតុធ្ងន់ធ្ងរដូចជាព្យុះទីហ្វុង និងគ្រោះរាំងស្ងួត។ ការព្រមានជាមុនអាចជួយពួកគេចាត់វិធានការទាន់ពេលវេលាដើម្បីកាត់បន្ថយការខាតបង់។
លើសពីនេះ រដ្ឋាភិបាលហ្វីលីពីនក៏បានសហការជាមួយអង្គការអន្តរជាតិមួយចំនួន ដើម្បីណែនាំបច្ចេកវិទ្យាត្រួតពិនិត្យឧតុនិយមទំនើបៗ។ ឧទាហរណ៍ គម្រោងនេះត្រូវបានសាកល្បងដោយជោគជ័យនៅកោះលូហ្សុន និងមីនដាណាវ ហើយនឹងត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយទូទាំងប្រទេសនាពេលអនាគត។
អ្នកវិភាគបានចង្អុលបង្ហាញថា ការធ្វើឱ្យមានប្រជាប្រិយភាពនៃស្ថានីយ៍ឧតុនិយមកសិកម្មមិនត្រឹមតែជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផលិតកម្មកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ផ្តល់ការគាំទ្រទិន្នន័យសម្រាប់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការបង្កើតគោលនយោបាយកសិកម្មផងដែរ។ នៅពេលដែលការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកាន់តែខ្លាំងឡើង ទិន្នន័យឧតុនិយមត្រឹមត្រូវនឹងក្លាយជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍកសិកម្ម។
ប្រធានសហភាពកសិករហ្វីលីពីនបានមានប្រសាសន៍ថា “ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុទាំងនេះគឺដូចជា ‘ជំនួយការអាកាសធាតុ’ របស់យើង ដែលអនុញ្ញាតឱ្យយើងទប់ទល់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុដែលមិនអាចទាយទុកជាមុនបាន។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំគម្រោងនេះគ្របដណ្តប់លើតំបន់ជាច្រើនទៀត និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់កសិករកាន់តែច្រើនឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន”។
បច្ចុប្បន្ននេះ រដ្ឋាភិបាលហ្វីលីពីនមានគម្រោងដំឡើងស្ថានីយ៍ឧតុនិយមកសិកម្មជាង ៥០០ ក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំខាងមុខ ដែលគ្របដណ្តប់លើតំបន់ផលិតកម្មកសិកម្មសំខាន់ៗទូទាំងប្រទេស។ ចលនានេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងចាក់បញ្ចូលភាពរស់រវើកថ្មីទៅក្នុងវិស័យកសិកម្មហ្វីលីពីន និងជួយប្រទេសនេះសម្រេចបាននូវគោលដៅរបស់ខ្លួនក្នុងសន្តិសុខស្បៀងអាហារ និងទំនើបកម្មកសិកម្ម។