ប្រទេសកាមេរូនបានចាប់ផ្តើមគម្រោងដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីជាតិដើម្បីជួយធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្ម
រដ្ឋាភិបាល​កាមេរូន​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នូវ​គម្រោង​ដំឡើង​ឧបករណ៍​ចាប់​សញ្ញា​ដី​ទូទាំង​ប្រទេស ដែល​មាន​គោលបំណង​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ផលិតកម្ម​កសិកម្ម និង​លើកកម្ពស់​ទំនើបកម្ម​កសិកម្ម​តាមរយៈ​មធ្យោបាយ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប។ គម្រោង​នេះ ដែល​ទទួល​បាន​ការ​គាំទ្រ​ពី​អង្គការ​ស្បៀងអាហារ និង​កសិកម្ម​នៃ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ (FAO) និង​ធនាគារ​ពិភពលោក គឺជា​ជំហាន​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ការ​ច្នៃប្រឌិត​របស់​កាមេរូន​ក្នុង​វិទ្យាសាស្ត្រ និង​បច្ចេកវិទ្យា​កសិកម្ម។
ប្រទេសកាមេរូនជាប្រទេសកសិកម្មភាគច្រើន ដោយទិន្នផលកសិកម្មមានចំនួនច្រើននៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP)។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ផលិតកម្មកសិកម្មនៅក្នុងប្រទេសកាមេរូនបានប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមជាយូរមកហើយ ដូចជា ជីជាតិដីមិនគ្រប់គ្រាន់ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការគ្រប់គ្រងធនធានមិនល្អ។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ រដ្ឋាភិបាលកាមេរូនបានសម្រេចចិត្តណែនាំបច្ចេកវិទ្យាឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី ដើម្បីផ្តល់ឱ្យកសិករនូវការណែនាំកសិកម្មបែបវិទ្យាសាស្ត្រ និងច្បាស់លាស់ ដោយតាមដានស្ថានភាពដីក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែង។
គម្រោងនេះមានគម្រោងដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីជាង ១០.០០០ គ្រឿងនៅទូទាំងប្រទេសកាមេរូនក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំខាងមុខ។ ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាទាំងនេះនឹងត្រូវបានចែកចាយនៅទូទាំងតំបន់កសិកម្មសំខាន់ៗ ដោយតាមដានសូចនាករសំខាន់ៗដូចជា សំណើមដី សីតុណ្ហភាព មាតិកាសារធាតុចិញ្ចឹម និង pH។ ទិន្នន័យដែលប្រមូលបានដោយឧបករណ៍ចាប់សញ្ញានឹងត្រូវបានបញ្ជូនតាមពេលវេលាជាក់ស្តែងតាមរយៈបណ្តាញឥតខ្សែទៅកាន់មូលដ្ឋានទិន្នន័យកណ្តាល និងវិភាគដោយអ្នកជំនាញកសិកម្ម។
ដើម្បីធានាបាននូវការអនុវត្តគម្រោងនេះដោយរលូន រដ្ឋាភិបាលកាមេរូនបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអន្តរជាតិ និងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវមួយចំនួន។ ក្នុងចំណោមនោះ ក្រុមហ៊ុន Honde Technology Co., LTD. ដែលជាក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មរបស់ប្រទេសចិន នឹងផ្តល់ជូនឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា និងការគាំទ្របច្ចេកទេស ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនវិភាគទិន្នន័យកសិកម្មរបស់បារាំងនឹងទទួលខុសត្រូវចំពោះវេទិកាដំណើរការ និងវិភាគទិន្នន័យ។
លើសពីនេះ ក្រសួងកសិកម្ម និងសាកលវិទ្យាល័យរបស់ប្រទេសកាមេរូនក៏នឹងចូលរួមក្នុងគម្រោងនេះ ដើម្បីផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងសេវាប្រឹក្សាយោបល់ដល់កសិករផងដែរ។ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មកាមេរូន បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីបើកសម្ពោធថា “យើងសង្ឃឹមថា តាមរយៈគម្រោងនេះ យើងនឹងមិនត្រឹមតែបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃផលិតកម្មកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបណ្តុះបណ្តាលក្រុមទេពកោសល្យដែលស្ទាត់ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មទំនើបផងដែរ”។
ការដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីមានសារៈសំខាន់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍកសិកម្មរបស់ប្រទេសកាមេរូន។ ទីមួយ តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពដីទាន់ពេលវេលា កសិករអាចស្រោចស្រព និងដាក់ជីជាតិបានកាន់តែច្រើនតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្រ ដោយកាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយធនធាន និងបង្កើនទិន្នផលដំណាំ។ ទីពីរ ការអនុវត្តគម្រោងនេះនឹងជួយកែលម្អគុណភាពដី ការពារបរិស្ថានអេកូឡូស៊ី និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
លើសពីនេះ ការអនុវត្តគម្រោងដោយជោគជ័យនេះក៏នឹងផ្តល់នូវឯកសារយោងសម្រាប់ការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រទេសកាមេរូន និងលើកកម្ពស់វឌ្ឍនភាពវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសទាំងមូល។ តំណាងអង្គការស្បៀងអាហារ និងកសិកម្មនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសុន្ទរកថារបស់លោកថា “គម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីនៅក្នុងប្រទេសកាមេរូន គឺជាការពិសោធន៍ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដែលនឹងផ្តល់នូវមេរៀនដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍកសិកម្មនៅក្នុងប្រទេសអាហ្វ្រិកដទៃទៀត”។
រដ្ឋាភិបាលកាមេរូនបាននិយាយថា នាពេលអនាគត ខ្លួននឹងពង្រីកការគ្របដណ្តប់បន្ថែមទៀតនៃឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី និងស្វែងយល់ពីការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតបន្ថែមទៀត។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ រដ្ឋាភិបាលក៏បានអំពាវនាវដល់សហគមន៍អន្តរជាតិឱ្យបន្តផ្តល់ការគាំទ្រ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៃកសិកម្មសកល។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីបើកគម្រោងនេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មកាមេរូនបានសង្កត់ធ្ងន់ថា “គម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្មរបស់យើង។ យើងជឿជាក់ថា តាមរយៈអំណាចនៃវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា កសិកម្មកាមេរូននឹងមានអនាគតកាន់តែប្រសើរ”។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាននេះរៀបរាប់លម្អិតអំពីប្រវត្តិ ដំណើរការអនុវត្ត ការគាំទ្របច្ចេកទេស សារៈសំខាន់នៃគម្រោង និងទស្សនវិស័យនាពេលអនាគតនៃគម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីនៅក្នុងប្រទេសកាមេរូន ដោយមានគោលបំណងជូនដំណឹងដល់សាធារណជនអំពីគម្រោងនវានុវត្តន៍វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មដ៏សំខាន់នេះ។