រដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធនៅថ្ងៃនេះបានប្រកាសពីការចាប់ផ្តើមកម្មវិធីទូទាំងប្រទេសដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានីយ៍អាកាសធាតុ ដែលមានគោលបំណងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវភាពជាក់លាក់ផ្នែកកសិកម្ម និងការព្រមានពីគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិតាមរយៈការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាត្រួតពិនិត្យអាកាសធាតុទំនើប។ កម្មវិធីនេះ ដែលមានការគាំទ្រពីការិយាល័យឧតុនិយម (BOM) និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រមួយចំនួន គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅមុខក្នុងការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាឧតុនិយមនៅក្នុងប្រទេសអូស្ត្រាលី។
ប្រទេសអូស្ត្រាលីគឺជាប្រទេសដ៏ធំមួយដែលមានស្ថានភាពអាកាសធាតុស្មុគស្មាញ និងអាចប្រែប្រួលបាន ព្រមទាំងមានព្រឹត្តិការណ៍អាកាសធាតុធ្ងន់ធ្ងរជាញឹកញាប់។ ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុពិភពលោក ប្រទេសអូស្ត្រាលីកំពុងប្រឈមមុខនឹងហានិភ័យកាន់តែខ្លាំងឡើងនៃគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិដូចជាគ្រោះរាំងស្ងួត ទឹកជំនន់ និងភ្លើងឆេះព្រៃ។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះបានកាន់តែប្រសើរ រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីបានសម្រេចចិត្តធ្វើការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងយ៉ាងទូលំទូលាយនៃបណ្តាញស្ថានីយ៍អាកាសធាតុដែលមានស្រាប់ ដើម្បីណែនាំឧបករណ៍ និងបច្ចេកវិទ្យាត្រួតពិនិត្យអាកាសធាតុកម្រិតខ្ពស់ជាងមុន។
យោងតាមផែនការនេះ ប្រទេសអូស្ត្រាលីនឹងធ្វើទំនើបកម្មស្ថានីយ៍អាកាសធាតុដែលមានស្រាប់ជាង ៧០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស និងបន្ថែមស្ថានីយ៍អាកាសធាតុស្វ័យប្រវត្តិចំនួន ២០០ កន្លែងក្នុងរយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ។ ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុថ្មីទាំងនេះនឹងត្រូវបានបំពាក់ដោយឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដែលមានភាពជាក់លាក់ខ្ពស់ ដែលមានសមត្ថភាពត្រួតពិនិត្យសីតុណ្ហភាព សំណើម ទឹកភ្លៀង ល្បឿនខ្យល់ ទិសដៅខ្យល់ សម្ពាធបរិយាកាស វិទ្យុសកម្មព្រះអាទិត្យ និងប៉ារ៉ាម៉ែត្រឧតុនិយមផ្សេងៗទៀតតាមពេលវេលាជាក់ស្តែង។
លើសពីនេះ ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុនេះនឹងត្រូវបានបំពាក់ដោយឧបករណ៍ទំនាក់ទំនងទំនើបៗ ដើម្បីធានាបាននូវការបញ្ជូន និងដំណើរការទិន្នន័យទាន់ពេលវេលា។ តាមរយៈបច្ចេកវិទ្យាអ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ (IoT) ទិន្នន័យដែលប្រមូលបានដោយស្ថានីយ៍អាកាសធាតុនឹងត្រូវបានបញ្ជូនទៅមូលដ្ឋានទិន្នន័យកណ្តាល ហើយវិភាគ និងធ្វើគំរូដោយកុំព្យូទ័រទំនើប។
ដើម្បីធានាបាននូវការអនុវត្តគម្រោងនេះដោយរលូន ការិយាល័យឧតុនិយមអូស្ត្រាលីបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអន្តរជាតិ និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រមួយចំនួន។ ក្នុងចំណោមនោះ ក្រុមហ៊ុន Honde Technology Co., LTD. ដែលជាក្រុមហ៊ុនផលិតឧបករណ៍ឧតុនិយមចិន នឹងត្រូវផ្តល់ជូនឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា និងឧបករណ៍ត្រួតពិនិត្យដែលមានភាពជាក់លាក់ខ្ពស់ ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអូស្ត្រាលីក្នុងស្រុកនឹងទទួលខុសត្រូវចំពោះការអភិវឌ្ឍវេទិកាដំណើរការ និងវិភាគទិន្នន័យ។
លើសពីនេះ សាកលវិទ្យាល័យ និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវអូស្ត្រាលីក៏នឹងចូលរួមក្នុងគម្រោងនេះ ដើម្បីអនុវត្តការវិភាគទិន្នន័យឧតុនិយម និងការស្រាវជ្រាវអនុវត្តផងដែរ។ លោកនាយកការិយាល័យឧតុនិយមអូស្ត្រាលី បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធថា “យើងសង្ឃឹមថា តាមរយៈគម្រោងនេះ យើងមិនត្រឹមតែអាចបង្កើនភាពត្រឹមត្រូវ និងប្រសិទ្ធភាពនៃការត្រួតពិនិត្យឧតុនិយមប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងអាចលើកកម្ពស់ការអនុវត្ត និងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាឧតុនិយមផងដែរ”។
ការដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានីយ៍អាកាសធាតុគឺមានសារៈសំខាន់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍកសិកម្ម និងការព្រមានពីគ្រោះមហន្តរាយរបស់ប្រទេសអូស្ត្រាលី។ ទីមួយ តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យប៉ារ៉ាម៉ែត្រឧតុនិយមក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែង កសិករអាចប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្ត ការដាក់ជី និងការគ្រប់គ្រងសត្វល្អិតបានកាន់តែច្រើនតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្រ បង្កើនទិន្នផល និងគុណភាពដំណាំ។ ទីពីរ ទិន្នន័យឧតុនិយមត្រឹមត្រូវនឹងជួយកែលម្អប្រព័ន្ធព្យាករណ៍អាកាសធាតុ និងប្រព័ន្ធព្រមានពីគ្រោះមហន្តរាយជាមុន និងបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការទប់ទល់នឹងគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិ។
លើសពីនេះ ការអនុវត្តគម្រោងនេះក៏នឹងលើកកម្ពស់ការអនុវត្ត និងការអភិវឌ្ឍវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាឧតុនិយម ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ការច្នៃប្រឌិត និងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃឧស្សាហកម្មពាក់ព័ន្ធ។ ឧទាហរណ៍ ទិន្នន័យឧតុនិយមអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យជាច្រើន ដូចជាការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ការរៀបចំផែនការទីក្រុង និងការការពារបរិស្ថាន។
រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីបាននិយាយថា នាពេលអនាគត ខ្លួននឹងពង្រីកការគ្របដណ្តប់ស្ថានីយ៍អាកាសធាតុបន្ថែមទៀត និងស្វែងយល់ពីសេណារីយ៉ូអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាឧតុនិយមបន្ថែមទៀត។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ រដ្ឋាភិបាលក៏បានអំពាវនាវដល់សហគមន៍អន្តរជាតិឱ្យពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដើម្បីរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដែលបង្កឡើងដោយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសកល។
នៅក្នុងពិធីសម្ពោធ នាយកការិយាល័យឧតុនិយមអូស្ត្រាលី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ «កម្មវិធីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានីយ៍អាកាសធាតុ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើង ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងបង្កើនសមត្ថភាពព្រមានពីគ្រោះមហន្តរាយ។ យើងជឿជាក់ថា តាមរយៈអំណាចនៃវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ប្រទេសអូស្ត្រាលីនឹងអាចដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនាពេលអនាគតបានកាន់តែប្រសើរឡើង និងការពារជីវិត និងទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ប្រជាជន ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព»។
ការដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានីយ៍អាកាសធាតុ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅមុខក្នុងការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាឧតុនិយមនៅក្នុងប្រទេសអូស្ត្រាលី។ តាមរយៈការណែនាំបច្ចេកវិទ្យា និងឧបករណ៍ទំនើបៗ ប្រទេសអូស្ត្រាលីនឹងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀតនូវភាពត្រឹមត្រូវ និងប្រសិទ្ធភាពនៃការត្រួតពិនិត្យ និងការព្យាករណ៍ឧតុនិយម ដោយផ្តល់ការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍកសិកម្ម ការព្រមានពីគ្រោះមហន្តរាយ និងការការពារបរិស្ថាន។