ដើម្បីបង្កើនផលិតភាពកសិកម្ម និងសម្រេចបាននូវកសិកម្មដ៏ជាក់លាក់ រដ្ឋាភិបាលប៊ុលហ្គារីបានដាក់ឲ្យដំណើរការគម្រោងច្នៃប្រឌិតមួយក្នុងទ្រង់ទ្រាយជាតិ៖ ការដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីទំនើបនៅតំបន់កសិកម្មសំខាន់ៗនៃប្រទេស ដើម្បីតាមដានកម្រិតអាសូត (N) ផូស្វ័រ (P) និងប៉ូតាស្យូម (K) នៅក្នុងដីឲ្យបានទាន់ពេលវេលា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការធ្វើទំនើបកម្ម និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៃវិស័យកសិកម្មនៅប៊ុលហ្គារី។
ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ជាមួយនឹងបញ្ហាប្រឈមកាន់តែខ្លាំងឡើងដែលបង្កឡើងដោយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសកល និងកំណើនប្រជាជន កសិកម្មបែបប្រពៃណីបានស្ថិតនៅក្រោមសម្ពាធយ៉ាងខ្លាំង។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ វិស័យកសិកម្មប៊ុលហ្គារីកំពុងស្វែងរកដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតយ៉ាងសកម្ម ដើម្បីបង្កើនទិន្នផលដំណាំ កាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយធនធាន និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន។ ការអនុវត្តគម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីគឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះ។
គម្រោងនេះ ដែលដឹកនាំដោយក្រសួងកសិកម្មប៊ុលហ្គារី កំពុងត្រូវបានអនុវត្តរួមគ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មអន្តរជាតិមួយចំនួន និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវក្នុងស្រុក។ គម្រោងនេះមានគម្រោងដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីទំនើបជាង ១០.០០០ គ្រឿងនៅទូទាំងប្រទេសក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំ។ ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាទាំងនេះនឹងត្រូវចែកចាយនៅក្នុងតំបន់ដាំដុះដំណាំសំខាន់ៗ រួមទាំងស្រូវសាលី ពោត ផ្កាឈូករ័ត្ន និងតំបន់ដាំដុះបន្លែ។
ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញានឹងតាមដានបរិមាណ NPK នៅក្នុងដីទាន់ពេលវេលា ហើយបញ្ជូនទិន្នន័យទៅកាន់មូលដ្ឋានទិន្នន័យកណ្តាល។ តាមរយៈទិន្នន័យទាំងនេះ កសិករអាចយល់បានទាន់ពេលវេលាអំពីស្ថានភាពសារធាតុចិញ្ចឹមក្នុងដី ដើម្បីអភិវឌ្ឍផែនការដាក់ជីដែលមានលក្ខណៈវិទ្យាសាស្ត្រជាងមុន។ នេះមិនត្រឹមតែជួយបង្កើនទិន្នផលដំណាំប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ជី និងការបំពុលដី និងធនធានទឹកផងដែរ។
គម្រោងនេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ (IoT) និងបច្ចេកវិទ្យាវិភាគទិន្នន័យធំៗចុងក្រោយបំផុត។ ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាបញ្ជូនទិន្នន័យដោយឥតខ្សែទៅកាន់វេទិកាដែលមានមូលដ្ឋានលើពពក ហើយកសិករអាចពិនិត្យមើលស្ថានភាពដីក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែងពីស្មាតហ្វូន ឬកុំព្យូទ័ររបស់ពួកគេ។ លើសពីនេះ ក្រុមវិភាគទិន្នន័យនឹងធ្វើការវិភាគស៊ីជម្រៅលើទិន្នន័យដែលប្រមូលបាន ដើម្បីផ្តល់ដំបូន្មានកសិកម្មផ្ទាល់ខ្លួន និងសេវាកម្មព្រមានជាមុន។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីបើកគម្រោងនេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មប៊ុលហ្គារី បានមានប្រសាសន៍ថា “គម្រោងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតនេះនឹងធ្វើបដិវត្តន៍ផលិតកម្មកសិកម្មរបស់យើង។ តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យសារធាតុចិញ្ចឹមក្នុងដីទាន់ពេលវេលា យើងអាចសម្រេចបាននូវការដាក់ជីយ៉ាងច្បាស់លាស់ បង្កើនទិន្នផលដំណាំ កាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយធនធាន និងការពារបរិស្ថានរបស់យើង។ នេះមិនត្រឹមតែជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់យើងផងដែរ”។
កសិករក្នុងស្រុកជាច្រើនបានស្វាគមន៍គម្រោងនេះ។ កសិករដាំស្រូវសាលីម្នាក់នៅភាគខាងជើងប្រទេសប៊ុលហ្គារីបាននិយាយថា “ពីមុនយើងធ្លាប់ប្រើជីតាមបទពិសោធន៍ ឥឡូវនេះជាមួយនឹងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាទាំងនេះ យើងអាចប្រើជីដោយផ្អែកលើទិន្នន័យជាក់ស្តែង។ នេះនឹងមិនត្រឹមតែបង្កើនផលិតកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយសន្សំសំចៃថ្លៃដើមផងដែរ ដែលជាដំណឹងល្អសម្រាប់យើងជាកសិករ”។
នៅពេលដែលគម្រោងនេះរីកចម្រើន ប្រទេសប៊ុលហ្គារីមានគម្រោងគ្របដណ្តប់លើតំបន់កសិកម្មជាច្រើនទៀតជាមួយនឹងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ ហើយបន្តិចម្តងៗណែនាំបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មទំនើបផ្សេងទៀតដូចជាការត្រួតពិនិត្យយន្តហោះគ្មានមនុស្សបើក ប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រឆ្លាតវៃ និងច្រើនទៀត។ ការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះនឹងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃផលិតកម្មកសិកម្មនៅក្នុងប្រទេសប៊ុលហ្គារីបន្ថែមទៀត និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព។
ការអនុវត្តគម្រោងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីនៅក្នុងប្រទេសប៊ុលហ្គារីមិនត្រឹមតែនាំមកនូវឱកាសថ្មីៗសម្រាប់វិស័យកសិកម្មរបស់ប្រទេសប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ផ្តល់នូវគំរូសម្រាប់ប្រទេស និងតំបន់ដទៃទៀតនៅជុំវិញពិភពលោក។ តាមរយៈការច្នៃប្រឌិតវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ប្រទេសប៊ុលហ្គារីកំពុងឆ្ពោះទៅរកអនាគតកសិកម្មដែលបៃតងជាងមុន ឆ្លាតវៃជាងមុន និងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។