រដ្ឋាភិបាលប៉ាណាម៉ាបានប្រកាសពីការចាប់ផ្តើមគម្រោងទូទាំងប្រទេសដ៏មហិច្ឆតាមួយ ដើម្បីដំឡើងបណ្តាញឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីទំនើបមួយ ដើម្បីបង្កើននិរន្តរភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃផលិតកម្មកសិកម្ម។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្ម និងការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលរបស់ប្រទេសប៉ាណាម៉ា។
ប្រវត្តិ និងគោលបំណងនៃគម្រោង
ប្រទេសប៉ាណាម៉ាគឺជាប្រទេសកសិកម្មដ៏ធំមួយ ហើយវិស័យកសិកម្មដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ការរិចរិលដី និងកង្វះខាតទឹកកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើងៗ ដោយសារតែការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការអនុវត្តកសិកម្មមិនត្រឹមត្រូវ។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ រដ្ឋាភិបាលប៉ាណាម៉ាបានសម្រេចចិត្តវិនិយោគលើបណ្តាញឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីទូទាំងប្រទេស ដើម្បីឱ្យអាចតាមដាន និងគ្រប់គ្រងស្ថានភាពដីបានទាន់ពេលវេលា។
មុខងាររបស់ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី
ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីដែលបានដំឡើងបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាអ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ (IoT) ចុងក្រោយបំផុត ដើម្បីត្រួតពិនិត្យ និងបញ្ជូនប៉ារ៉ាម៉ែត្រដីច្រើនក្នុងពេលជាក់ស្តែង រួមមាន៖
១. សំណើមដី៖ វាស់ស្ទង់កម្រិតសំណើមនៅក្នុងដីបានត្រឹមត្រូវ ដើម្បីជួយកសិករឱ្យបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផែនការប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្ត និងកាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយទឹក។
២. សីតុណ្ហភាពដី៖ ការត្រួតពិនិត្យការប្រែប្រួលសីតុណ្ហភាពដី ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រទិន្នន័យសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តដាំដុះ។
៣. ចរន្តអគ្គិសនីដី៖ វាយតម្លៃកម្រិតអំបិលនៅក្នុងដី ដើម្បីជួយកសិករកែសម្រួលយុទ្ធសាស្ត្រដាក់ជី និងការពារការឡើងជាតិប្រៃក្នុងដី។
៤. តម្លៃ pH ដី៖ តាមដាន pH ដី ដើម្បីធានាថាដំណាំដុះលូតលាស់ក្នុងបរិស្ថានដីសមស្រប។
៥. សារធាតុចិញ្ចឹមក្នុងដី៖ វាស់ស្ទង់កម្រិតអាសូត ផូស្វ័រ ប៉ូតាស្យូម និងសារធាតុចិញ្ចឹមសំខាន់ៗផ្សេងទៀត ដើម្បីជួយកសិករឱ្យដាក់ជីជាតិតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្រ និងបង្កើនទិន្នផល និងគុណភាពដំណាំ។
ដំណើរការដំឡើង និងការគាំទ្របច្ចេកទេស
ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មរបស់ប្រទេសប៉ាណាម៉ាបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មអន្តរជាតិជាច្រើនដើម្បីជំរុញការដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី។ ក្រុមដំឡើងបានជ្រើសរើសចំណុចសំខាន់ៗរាប់ពាន់នៅក្នុងវាលស្រែ សួនច្បារ និងវាលស្មៅនៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីធានាបាននូវការគ្របដណ្តប់យ៉ាងទូលំទូលាយ និងការតំណាងនៃបណ្តាញឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា។
ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាទាំងនេះបញ្ជូនទិន្នន័យជាក់ស្តែងតាមរយៈបណ្តាញឥតខ្សែទៅកាន់មូលដ្ឋានទិន្នន័យកណ្តាល ដែលអ្នកជំនាញកសិកម្ម និងកសិករអាចចូលប្រើបានតាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ឬវេទិកាគេហទំព័រ។ មូលដ្ឋានទិន្នន័យកណ្តាលក៏រួមបញ្ចូលទិន្នន័យឧតុនិយម និងព័ត៌មានចាប់សញ្ញាពីចម្ងាយតាមផ្កាយរណប ដើម្បីផ្តល់ឱ្យកសិករនូវការគាំទ្រការសម្រេចចិត្តផ្នែកកសិកម្មដ៏ទូលំទូលាយ។
ផលប៉ះពាល់លើវិស័យកសិកម្ម
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីបើកគម្រោងនេះ លោក Carlos Alvarado រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មនៃប្រទេសប៉ាណាម៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា “ការដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីនឹងធ្វើបដិវត្តន៍វិធីដែលយើងផលិតកសិកម្ម។ តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពដីទាន់ពេលវេលា កសិករអាចធ្វើការសម្រេចចិត្តបានកាន់តែមានព័ត៌មាន បង្កើនទិន្នផលដំណាំ កាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយធនធាន និងជំរុញកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព”។
ករណីជាក់លាក់
នៅក្នុងចម្ការកាហ្វេមួយក្នុងខេត្ត Chiriqui ប្រទេសប៉ាណាម៉ា កសិករ Juan Perez បានបង្កើតការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី។ “ពីមុន យើងត្រូវពឹងផ្អែកលើបទពិសោធន៍ និងវិធីសាស្ត្រប្រពៃណីដើម្បីវិនិច្ឆ័យពេលណាត្រូវស្រោចស្រព និងដាក់ជី។ ឥឡូវនេះ ជាមួយនឹងទិន្នន័យដែលផ្តល់ដោយឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា យើងអាចគ្រប់គ្រងធនធានទឹក និងការប្រើប្រាស់ជីបានយ៉ាងច្បាស់លាស់ មិនត្រឹមតែបង្កើនទិន្នផល និងគុណភាពកាហ្វេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់លើបរិស្ថានផងដែរ”។
អត្ថប្រយោជន៍សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច
ការបង្កើតបណ្តាញឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីនឹងមិនត្រឹមតែជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផលិតកម្មកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏នាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់ផងដែរ៖
១. លើកកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀងអាហារ៖ ធានាស្ថិរភាព និងសន្តិសុខនៃការផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងអាហារ តាមរយៈការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផលិតកម្មកសិកម្ម។
២. កាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយធនធាន៖ គ្រប់គ្រងធនធានទឹក និងការប្រើប្រាស់ជីតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្រ ដើម្បីកាត់បន្ថយការខ្ជះខ្ជាយ និងការពារបរិស្ថាន។
៣. លើកកម្ពស់ទំនើបកម្មកសិកម្ម៖ លើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលនៃវិស័យកសិកម្ម និងបង្កើនកម្រិតនៃភាពវៃឆ្លាត និងភាពជាក់លាក់នៃផលិតកម្មកសិកម្ម។
៤. បង្កើនប្រាក់ចំណូលរបស់កសិករ៖ បង្កើនប្រាក់ចំណូលរបស់កសិករ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់កសិករ តាមរយៈការកែលម្អទិន្នផល និងគុណភាពដំណាំ។
ទស្សនវិស័យនាពេលអនាគត
រដ្ឋាភិបាលប៉ាណាម៉ាមានគម្រោងពង្រីកបណ្តាញឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដីបន្ថែមទៀតក្នុងរយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ ដើម្បីគ្របដណ្តប់លើដីកសិកម្ម និងតំបន់កសិកម្មបន្ថែមទៀត។ លើសពីនេះ រដ្ឋាភិបាលមានគម្រោងបង្កើតប្រព័ន្ធគាំទ្រការសម្រេចចិត្តផ្នែកកសិកម្មដោយផ្អែកលើទិន្នន័យឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា ដើម្បីផ្តល់ជូនកសិករនូវសេវាកម្មប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកកសិកម្មផ្ទាល់ខ្លួន។
ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មរបស់ប្រទេសប៉ាណាម៉ាក៏មានគម្រោងសហការជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ ដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវកសិកម្មដោយផ្អែកលើទិន្នន័យឧបករណ៍ចាប់សញ្ញា ដើម្បីស្វែងយល់ពីគំរូ និងបច្ចេកវិទ្យាផលិតកម្មកសិកម្មដែលមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
គម្រោងទូទាំងប្រទេសរបស់ប្រទេសប៉ាណាម៉ា ដើម្បីដំឡើងឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាដី គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងដំណើរការធ្វើទំនើបកម្មកសិកម្មរបស់ប្រទេស។ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ប្រទេសប៉ាណាម៉ាមិនត្រឹមតែបានបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃផលិតកម្មកសិកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានផ្តល់នូវបទពិសោធន៍ និងឯកសារយោងដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៃកសិកម្មសកលផងដែរ។